Србија и Балкан

Боцан-Харченко: Дуже смо бранили једну улицу, него што су се неке земље ЕУ бориле против Хитлера

Покушаје ревизије историје Другог светског рата амбасадор Русије у Србији види као начин да неке земље подигну своју улогу, али и смање улогу и достојанство РФ
Боцан-Харченко: Дуже смо бранили једну улицу, него што су се неке земље ЕУ бориле против Хитлера© Tanjug/MILOŠ MILIVOJEVIĆ

Совјетски Савез је дао највећу могућу цену за победу у Другом светском рату што се тиче људских жртава, а циљ нацистичке Немачке је био геноцид над совјетским, пре свега руским народом, поручио је руски амбасадор у Србији Александар Боцан-Харченко.

Уочи обележавања 80 година од Дана победе, у ексклузивном интервјуу за Спутњик амбасадор је говорио о томе зашто је тај дан свети за сваку породицу у Русији, али и зашто је у данашњим геополитичким околностима постао линија раздвајања, посебно у Европи.

Боцан-Харченко је претње упућене из Брисела лидерима који намеравају да за Дан победе дођу у Москву назвао "традиционалном политиком Брисела", а чија је специјалност уништавање суверенитета земаља.

"Србија има веома изражен осећај независности, суверенитета и својих националних интереса. Председник Вучић је доста јасно изнео свој став, као и Фицо. И Марија Захарова је најбоље описала тај подухват Брисела - он је непријатељски и изван нормалног спољнополитичког, а рекао бих и људског понашања. Што се тиче Србије, наглашавам ово људско понашање. Јер ми смо православци, а кад се забрани одавање поште погинулима то никако не долази у обзир. Ова изјава је зато уперена и против дубоких традиција, укључујући верске. Ово је доста озбиљна ствар. Такве изјаве на најотворенији начин указују на однос према мањим земљама које су чланице, а посебно према Србији која је кандидат за ЕУ", рекао је Боцан-Харченко.

Коментаришући изјаву руског председника Владимира Путина да лидери који планирају да дођу 9. маја у Москву имају више храбрости него они који им прете, руски амбасадор је истакао да, из искуства стеченог у преговорима о Косову и у Дејтону, верује да су "притисци невероватни и да се ту користи све што је могуће". 

Амбасадор Русије у Србији истиче да је Девети мај остао свети празник, који се дочекује са сузама али и са поносом - јер су Руси платили највишу цену, али и највише добили од победе.

"Уз то, никада нисмо, било у Совјетском Савезу, било сада, занемаривали ни смањивали улогу наших тадашњих савезника и причали смо о њој уз доста поштовања. Без обзира на то што су они доста касно отворили тзв. други фронт, кад је Црвена армија већ била у Европи, а крај рата веома очигледан. И они су ушли у рат имајући на уму да учествују у поделама након њега. Ово је исто тако истина као и њихова улога, укључујући познати ленд лиз од стране Американаца. Али ленд лиз није имао пресудну улогу и што се тиче фронта и снабдевања становништва. Јер направљен је подухват без преседана – мислим на пресељавање тешке и наменске индустрије у веома кратком року. У Европи и САД нису веровали да је ово објективно могуће. Али то је било урађено, најважнија предузећа премештена су више на исток да не буду у домету нацистичке војске, што је имало пресудну улогу", осврнуо се Боцан-Харченко.

Упркос свим подвизима на делу су покушају ревизије историје Другог светског рата, а амбасадор искривљавање истине види и у Америци и у Европи. А све са циљем да подигну своју улогу, али не само због тога.

"Други циљ је да се смањи улога и достојанство РФ. Што се тиче Европе, то иде у склопу тога да желе стратегијски пораз Русије. Постоји хибридни рат у садашњим околностима. Сем војних напора и помоћи коју пружају Кијеву, постоји и поткопавање и уништавање достојанства и моралног стуба РФ, јер за нас је Победа темељ и ослонац народа и државе. И ослонац који нам даје снагу и покрет напред. То што њихове тврдње немају никакве везе с историјском истином не треба ни коментарисати. А што се тиче неких европских земаља које проглашавају неку своју улогу, можда не водећу али озбиљну, укључујући земље које су биле савезници хитлеровске Немачке, наши бранитељи су у првој фази рата дуже бранили једну улицу у, рецимо, Смољенску или Стаљинграду него цела нека средњеевропска земља", каже Боцан-Харченко.

Амбасадор се осврнуо и на претње шефа кијевског режима Владимира Зеленског Зеленски да ће угрозити безбедност оних који учествују на паради 9. маја, као покушај  да се остврари "циљ стратегијског пораза Русије који је за Европу веома важан".

"Јер сем русофобије, жеља је Европе, пре свега Немачке, да се заборави оно што је било раније. То се зове реваншизам. Али иза тога постоји и доста јасан економски интерес. Само путем стратегијског пораза Русије могу да узму ресурсе који су им одлучујуће потребни. Води се рат Запада и ЕУ против Русије а начин рата је хибридни. Што се тиче Украјине, она за Европу остаје терен напада, агресије на Русију. Они ће наставити да је снабдевају оружјем јер ако неко жели мир и обуставу ватре, најефикаснији корак је да се одмах обустави снабдевањем оружјем. А то нико није престао. Пуно се прича о миру, али настављају снабдевање оружјем. Сматрам да је важно да Србија гледа објективно на дешавања у Европи – да се она претвара у доста милитаристичку институцију", казао је амбасадор Русије у Србији, наглашавајући да из Европе нико није осудио терористичке претње Зеленског.

image
Live
OSZAR »